Dzieci w domu. Jak nie martwić się o ściany?

Każdy z nas marzy o pięknym domu, z idealnie ozdobionymi ścianami. Niestety, kiedy w domu są małe dzieci musimy się liczyć z tym, że będą one miału zupełnie inną wizję artystyczną niż my. Maluchy lubią malować i rysować po ścianach. Na ścianach często lądują też plamy z jedzenia czy odciski brudnych rączek. Co można zrobić, by ściany w domu pozostały idealnie czyste, bez konieczności ciągłego chodzenia za dzieckiem i pilnowania go, czy przypadkiem nie tworzy nowego działa na ścianie?

Chcesz mieć czyste ściany – wybierz odpowiednią farbę

Kiedy w domu mamy małych artystów, którzy po kryjomu tworzą swoje wiekopomne działa na ścianach, warto wybrać farby ścieralne, czyli takie, które będą odporne na szorowanie i czyszczenie na mokro. Tego rodzaju farby sprawdzą się szczególnie do pomalowania pokoju dziecka oraz miejsc, które upatrzył sobie maluch do ozdabiania. W tych miejscach można też powiesić kartki papieru, po których dziecko będzie mogło bezkarnie rysować. Kartki będzie można będzie zerwać i przyczepić nowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kartki do ściany można przyczepić taśmą jedynie wtedy, gdy mamy pewność, że farba wytrzyma kontakt z klejem i nie oderwie się w momencie odklejania kartki.

Inną ciekawą propozycją jest pomalowanie ściany w pokoju dziecka specjalną farbą tablicową, po której maluch będzie mógł rysować przy pomocy kredy. Obecnie niektórzy producenci produkują również farby tablicowe o właściwościach magnetycznych, dzięki czemu dziecko będzie mogło również korzystać z magnesów w czasie wesołej zabawy.

Farba w pokoju dziecka – czy można zastosować każdą?malowanie ściany

Jeżeli wybieramy farbę, którą będziemy malować pokój dziecka, to należy zwrócić uwagę nie tylko na to, czy farba jest ścieralna, ale także czy jest bezpieczna dla dziecka. Do pokoju malucha najlepiej wybierać farby ekologiczne na bazie wody, które nie będą zawierały żadnych dodatkowych substancji zapachowych, czy rozpuszczalników, które mogą powodować duszności, a także wywoływać uczulenie.