Etui na tablet, co wybrać?

Tablet, który po raz pierwszy został przedstawiony w „Odysei kosmicznej 2001” S. Kubricka, zanim wyszedł na świat, to musiał czekać dekady. Jednak gdy już się pokazał, to z wielkim wejściem zagrażając laptopom. Mimo, ze tak się nie stało, to tablety wciąż mocno trzymają się na rynku. Ich poręczność i jednocześnie duża powierzchnia użytkowa są z pewnością atutem. Dlatego warto być przezornym i dokupić bezpieczne etui na tablet. Jakie są ich najpowszechniejsze rodzaje?

 

Materiał na etui

Pokrowce i etui należą do najczęściej kupowanych akcesoriów w ogóle. Tablet, ze względu na swoje rozmiary, bardziej niż inne urządzenia go potrzebuje. Pełniąc funkcję ochronną jak i estetyczną bardzo chętnie są wybierane jeszcze przy zakupie samego urządzenia. Z czego może być wykonane etui?

tablet

Ze względu na rozmiar. Etui często projektowane są pod konkretny model urządzenia. Gdy tak nie jest, mówi się o etui uniwersalnym. Wtedy trzeba patrzeć pod wymiar przekątnej ekranu tableta i dopasować go pod etui. Dobrze dobrany pokrowiec solidnie zabezpieczy urządzenie przed upadkiem, zarysowaniem a nawet ubrudzeniem. Nie warto kupować za dużych pokrowców, ponieważ tablet będzie wtedy przesuwać się w jego wnętrzu.

Materiał jest istotną kwestią, gdyż to od niego zależy stopień ochrony urządzenia. Wewnątrz powinien być miękki. Nie może też ryzować urządzenia. Najczęściej wnętrze pokrowca wykonane jest ze specjalnej pianki, lecz zdarzają się wyjątki. Pianka i guma daje gwarancję ochrony przed upadkiem, dlatego warto wcześniej zorientować się na temat wykonania etui pokrowca. Zewnętrzna cześć etui może być wzmocniona plastikiem. Popularne, lecz droższe jest wykonanie ze skóry. Najtańsze modele są wykonane z tego samego materiału co jego wnętrze, najczęściej jest to pianka.

Popularne rodzaje etui

Tabletowi nie wiele jest do notebooka, więc jak i on ma możliwość dopasowania pokrowca wyglądem zbliżonym to torby na laptop. Wykonanie ze skóry czy forma w postaci neseser to jedna z jego niewielu rodzajów. Może on posiadać dodatkowe kieszenie na dokumenty lub ładowarkę. Inne akcesoria, np. klawiaturę lub rzeczy nie związane z samym urządzeniem.

  1. Modne stały się pokrowce w postaci wsuwki, które chronią przede wszystkim przed rysami i brudem,. Stanowią podstawową formę ochrony tabletu, ale idealnie nadają się, by przenieść urządzenie torebce lub plecaku.
  2. Bardziej bezpieczne są pokrowce usztywniane, które uchronią urządzenie przed upadkiem. Wykonane w całości ze sztywnego materiału (wewnątrz oczywiście podszyte miękką gąbką) dają prawie 100% ochronę przed uszkodzeniem.

 

Etui dedykowane pod tablet

Niemal każdy producent ma w ofercie dedykowane etui pod swój produkt. Etui tego typu nie zawsze jest lepiej wykonane od zamienników, więc nie należy kierować się logo przy wyborze. Oryginalne etui natomiast często mają funkcje, które rozbudowują funkcjonalność tabletu. Tego typu etui można poznać po przedrostku „smart”, który jest najczęściej dodawany przy nazwie. Etui może wyświetlać np., godzinę na okładce, mieć wbudowany głośnik lub baterię zewnętrzną.

Popularne są etui z jednoczesną okładką. Niestety, poza wyglądem estetycznym nie chronią tablata przed upadkami.