Jakie krzesełko do karmienia wybrać?

Krzesełko do karmienia znacznie ułatwia podanie pokarmów ruchliwemu niemowlakowi. Jest to wygoda zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Po karmieni takie krzesełko może zamienić się w centrum zabaw dla maluszka. Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu krzesełka do karmienia? Czy warto kupić drewniane, czy lepsze będzie plastikowe, a może najlepiej sprawdzi się tekstylna poduszka-podwyższenie mocowana na krzesło dla dorosłych?

Jakie krzesełka do karmienia są dostępne na rynku?

Producenci akcesoriów dla niemowląt co rusz wypuszczają na rynek nowe rodzaje krzesełek do karmienia dla dzieci. Najczęściej można spotkać następujące modele:

krzesełka klasyczne – są to krzesełka wolnostojące, które wyposażone są w wygodne siedzisko, tackę oraz pasy bezpieczeństwa, niekiedy nogi krzesełka wyposażone są w kółka (jeśli takowe są, to bardzo ważne jest, aby posiadały blokadę). Tego rodzaju krzesełko zajmuje jednak sporo miejsca;

krzesełko składane – do największych zalet tego rodzaju krzesełek należą ich lekkość oraz kompaktowe wymiary po złożeniu. Są polecane dla rodziców, którzy często podróżują z dzieckiem oraz mają niewielkie mieszkania;

krzesełko nadstawka – jest to krzesełko, które montuje się na siedzisko „dorosłego” krzesła. Często ma niewielkie wymiary, dzięki czemu można je zabrać ze sobą do restauracji czy na dłuższy wyjazd z dzieckiem, niektóre modele są wyposażone w odczepiane nóżki, dzięki czemu można zmienić je w standardowe krzesełka do karmienia;

krzesełko montowane do blatu – jest to stosunkowa nowość. Krzesełko montuje się do blatu stołu przy pomocy zaczepów. Tego typu krzesełka można mocować jedynie do masywnych stołów, których nie przeważy ciężar dziecka siedzącego w krzesełku;

krzesełko wielofunkcyjne – jest to krzesełko, które rośnie razem z dzieckiem. Wpierw jest wysokim krzesełkiem do karmienia. Później można zmienić je w zestaw – stolik i niskie krzesełko. Dzięki temu można z niego korzystać od momentu, gdy dziecko będzie miało ok 6 miesięcy do skończenia przez nie ok 3-4 lat.

Na co zwrócić uwagę wybierając krzesełko do karmienia?

Kupując krzesełko do karmienia dla niemowlaka trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy jest ono bezpieczne. Krzesełko powinno być wyposażone w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa oraz mieć solidną konstrukcję, która nie ugnie się pod ciężarem dziecka.

Warto, aby siedzisko było obite materiałem łatwym w czyszczeniu, a jednocześnie przyjaznym dla skóry dziecka. W wielu modelach można zdjąć pokrowiec siedziska i wyprać go w pralce.

Kolejną ważną rzeczą jest pałąk zabezpieczający. Warto, aby był odpinany z jednej strony, co znacznie ułatwia wyjmowanie i wkładanie dziecka.

Tacka przy krzesełku do karmienia powinna być na tyle szeroka by zmieścił się na niej talerzyk z jedzeniem dziecka. Dobrze, jeśli ma specjalny wyprofilowany otwór na kubeczek. Po skończonym posiłku tacka może posłużyć jako miejsce do zabawy – rysowania lub układania klocków.

Jednak niezależnie od tego, jak wiele zabezpieczeń będzie posiadał fotelik należy pamiętać, że dziecko nigdy nie może zostać w nim bez nadzoru osoby dorosłej.