Łóżeczko drewniane czy turystyczne? Wady i zalety

 

Na rynku jest obecnie tak wielki wybór akcesoriów i mebli dla niemowląt, że niejedna przyszła mam czy przyszły tata ma w głowie prawdziwy zamęt. Jednym z ważniejszych wyborów jest wybór łóżeczka dla dziecka. Mamy tu do wyboru klasyczny drewniany mebel, łóżeczko turystyczne, wiklinowy koszyk lub łóżeczko-kołyskę. Skupmy się na najczęstszym dylemacie rodziców: łóżeczko drewniane czy turystyczne i poznajmy wady i zalety każdego z rozwiązań.

Wady i zalety klasycznego łóżeczka drewnianego

 

Zalety – klasyczne łóżeczko dla niemowlęcia ma zwykle, niezależnie od producenta, te same wymiary – 120 x 60 cm – łatwo jest więc zaplanować dla niego miejsce w domu i dobrać materacyk. Ma 3 stopnie regulowania wysokości położenia materaca (najwyżej – dla noworodka, średnie – dla dzieci, które umieją już siedzieć i raczkować, najniższe – dla chodziaczków). Drewniane łóżeczko jest dużo stabilniejsze od turystycznego i może mieć dodatkowo wbudowaną komódkę lub dolną szufladę, co daje więcej miejsca na przechowywanie rzeczy.

łóżeczko drewniane

Wady – łóżko drewniane to rozwiązanie typowo stacjonarne, nie da się go przenosić z miejsca na miejsce w razie potrzeby, jest też dużo cięższe od turystycznego. Wyjątkowo ruchliwe dzieci mogą się obijać przez sen o szczebelki (a osłonki zabierają nieco powietrza).

Wady i zalety łóżeczka turystycznego

Zalety – jest przede wszystkim lekkie i składane, dzięki czemu możesz je przenosić z miejsca na miejsce choćby co kwadrans, a także przewieźć je samochodem do dziadków podczas weekendowych odwiedzin. Malec może się w nim bezpiecznie bawić i spać – możesz wykorzystywać je jako kojec do zabawy, podczas gdy zajmujesz się domem i chcesz mieć niemowlę blisko siebie. Elastyczne ścianki z siatki oraz wyściełane gąbką brzegi gwarantują maluszkowi pełne bezpieczeństwo i nic nie zaszkodzi, jeśli ząbkujący chodziaczek wbija w nie małe ząbki.drewniane łóżko

Wady –  łóżeczka turystyczne bywają dość niestabilne, może je przewrócić nawet dynamicznie podskakujący malec. Ponadto miewają różnorodne wymiary, do których trudno dobrać materacyk, prześcieradła. Przez ciągłe przenoszenie przecierają się, brudzą i dużo szybciej zużywają od stacjonarnych, a używanie ich i jako miejsce do zabawy, i jako miejsce do spania miesza nieco pociechom w głowie i utrudnia zasypianie.

 

Zarówno łóżeczka drewniane, jak i łóżeczka turystyczne mają swoje wady i zalety. Najlepiej przy ich wyborze kierować się zdrowiem i spokojem maluszka oraz związanym z tym trybem funkcjonowania całej rodziny.