Problemy mamy podczas karmienia piersią – jak złagodzić ból

 

Na zdjęciach karmienie piersią przypomina sielankowy obrazek, na którym zrelaksowana mama przystawia do piersi rozkosznego bobasa. W rzeczywistości jednak nie jest tak różowo. Kobietom rozpoczynającym przygodę z karmieniem dziecka często towarzyszy ból poranionych i pękających brodawek. W takich sytuacjach ratunkiem mogą być osłonki na brodawki.

Dlaczego brodawki bolą?

Większość mam, które urodziły dziecko i karmią je piersią, ma problemy z bolącymi brodawkami. Ból najczęściej jest spowodowany złą techniką karmienia, czyli nieumiejętnym przystawianiem do piersi lub niewygodną pozycją. Jeśli dziecko chwyci tylko brodawkę (a nie, jak powinno, brodawkę z osłonką), nie ssie prawidłowo. W związku z tym wyciek robi się za mały, a zirytowany maluch szarpie i gryzie brodawkę dziąsłami. W takiej sytuacji należy przerwać karmienie i ponownie, tym razem prawidłowo, przystawić dziecko. Jeśli brodawki bolą dłużej niż 4 dni, musimy iść do lekarza, gdyż mogą to być objawy grzybicy lub alergii.

Kiedy stosować osłonki na brodawki?

Jeśli brodawki są poranione, karmienie staje się tak bolesne, że część kobiet może odczuwać niechęć przed karmieniem. W takich sytuacjach warto nałożyć osłonki na brodawki, by móc bez problemu podać dziecku pierś. Niektóre maluchy tak mocno zasysają pierś i wytwarzają próżnię w buzi, że jest to bardzo bolesne dla mam. W takich przypadkach również można pomyśleć o zastosowaniu osłonek.

Osłonki a płaskie brodawki

Karmienie dziecka

Karmienie dziecka

Niektóre kobiety mają płaskie lub wciągnięte brodawki, które mogą utrudniać lub wręcz uniemożliwiać karmienie. Jeśli mamy taki problem, zastosujmy osłonki na brodawki, które umożliwią wyciągnięcie brodawek (kiedy dziecko będzie ssać, wewnątrz utworzy się ujemne ciśnienie, które „wyciągnie” brodawkę) i sprawią, że dziecko będzie mogło uchwycić brodawkę i po prostu się naje. Wybierajmy nakładki najlepszej jakości, które mają specjalny kształt umożliwiający kontakt dziecka ze skórą mamy podczas karmienia. Pamiętajmy również, by osłonkę nałożyć bardzo dokładnie. Jest to bardzo ważne, by dziecko mocno ssało i zjadało jak najwięcej. Dobierzmy rozmiar odpowiedni dla brodawki, jak i dopasowany do ust dziecka. Zwróćmy uwagę, by nakładki nie były zbyt długie, aby nie doprowadzić do krztuszenia się malucha. Pilnujmy również, by dziecko opróżniało całą pierś. Jeśli piersi nie będę opróżniane, będzie to sygnał dla organizmu, że mleka jest za dużo i może nastąpić spadek laktacji.

Z pewnością dla dziecka i dla mamy najlepszym jest stan, gdy można bez problemu karmić piersią, ale rzadko się zdarza, by proces ten przebiegał bez żadnego problemu. Dla pań, które mają problem z sutkami, specjalne osłonki na brodawki mogą być wybawieniem, które da szansę  na naturalne karmienie. Jedne z najlepszych jakościowo na rynku wkładek laktacyjnych znajdźmy na stronie Chicco Polska.