Wózek dla dziecka – kiedy czas na spacerówkę?

Wózek dla dziecka powinien zapewniać małemu „pasażerowi” przede wszystkim wygodę, komfort i bezpieczeństwo. Musi być dopasowany do jego potrzeb, w tym do stopnia rozwoju jego ciała. Wiele osób chce bardzo szybko „przesiąść się” z wózka głębokiego na spacerowy, z uwagi na większą wygodę dla rodzica i dziecka. Jednak jeżeli zrobimy to za szybko może okazać się, że zaszkodzimy kształtującemu się jeszcze układowi kostnemu oraz mięśniom dziecka. Kiedy jest najlepszy czas na zmianę wózka na spacerówkę?

Kiedy można zmienić wózek na spacerowy?

Dziecko może zacząć podróżować w wózku spacerowym kiedy skończy mniej więcej 6 miesięcy. Jest to czas kiedy maluch już zaczyna samodzielnie siadać. Jednak nie można go umieszczać w wózku spacerowym już w momencie kiedy samodzielnie samo usiądzie po raz pierwszy. Warto poczekać, aż maluch będzie siedział pewnie i nie będzie się kiwał na boki lub w przód i w tył. Pierwsze spacery w pozycji siedzącej nie powinny być zbyt długie, by nie zmęczyć dziecka i nie nadwyrężyć jego kręgosłupa. Z czasem spacery mogą się wydłużać.

Jaki powinien być wózek dla dziecka powyżej 6 miesiąca życia?

Pierwsza spacerówka powinna mieć klasyczną budowę. Jej oparcie powinno być sztywne z możliwością odchylenia do pozycji leżącej lub półleżącej. Daje to komfort jazdy, w czasie gdy dziecko zaśnie. Sztywne oparcie da też dziecku podparcie. Jest to bardzo ważne, gdyż w tym czasie rozwija się jego układ kostny i kształtuje postawa. Dodatkowo warto, aby wózek miał z przodu barierkę, o którą dziecko będzie mogło się podeprzeć w czasie jazdy. Z reguły pierwsze wózki spacerowe wyposażone są też w podnóżki o regulowanej wysokości oraz budkę chroniącą malucha przed słońcem, dzięki czemu dziecko może swobodnie podziwiać otaczający je świat. Klasyczne spacerówki ważą ok. 7 kg, ale zapewniają dziecku wysoki komfort jazdy. Z czasem można zmienić wózek na mniej sztywny i lżejszy.

Jaki powinien być wózek dla dziecka w wieku ok 2-3 lat?

Wózek dla nieco starszego dziecka, które siedzi już samodzielnie może być nieco mniej sztywny. Nie musi także posiadać regulacji oparcia. Przez to staje się o wiele lżejszy i wygodniejszy dla rodzica. Przykładem takiego wózka dla dziecka jest typowa parasolka, która jest bardzo lekka, nie posiada żadnych usztywnień, ale i butki czy podnóżka.

O czym pamiętać wybierając wózek dla dziecka?

Wózek dla dziecka powinien zapewniać mu pełnię bezpieczeństwa. Dlatego należy wybierać modele o solidnej, wytrzymałej konstrukcji. Wózek powinien być wyposażony także w blokady składania i hamulce kół. Jest to bardzo ważne, aby wózek nie złożył się w czasie, gdy dziecko jest umieszczone w siedzisku. Z kolei hamulec i blokada kół zmniejszy ryzyko przypadkowego odjechania wózka.

Wybierając wózek dla dziecka warto też zwrócić uwagę na jakość kół – należy je dobrać do terenu, po którym najczęściej poruszamy się z dzieckiem siedzącym w wózku. Ułatwi to znacznie przemieszczanie się, a także zminimalizuje ryzyko szybkiego zniszczenia kół. Jeżeli często wyruszamy poza miasto warto kupić wózek posiadający amortyzatory łagodzące wstrząsy wynikłe z jazdy po nierównym terenie.