Jaki wózek spacerowy kupić?

Wybór spacerówki to decyzja dość trudna, ponieważ tego rodzaju wózek musi spełniać wiele funkcji i przede wszystkim odpowiadać naszym wymaganiom. Wiele zależy przede wszystkim od tego, gdzie najczęściej spacerujemy z dzieckiem. Poza tym warto zastanowić się nad kilkoma innymi kwestiami, aby mieć pewność, że wybrana spacerówka posłuży nam przez wiele lat.

Jakie kryteria wziąć pod uwagę przy zakupie spacerówki?

Kluczową kwestią, jak już wcześniej wspomniano, jest to, gdzie będziemy jeździć. Wszelkie lekkie parasolki absolutnie nie sprawdzą się na gruntowych drogach oraz w terenie. Zakup takiego wózka, w przypadku, gdy najczęściej spacerujemy po bezdrożach, nie ma większego sensu, ponieważ parasolkę i tak trzeba będzie przenieść przez wyboje. Takim wózkiem można jeździć wyłącznie po prostych chodnikach, w galeriach handlowych, czy po parkowych alejkach. Wówczas można pozwolić sobie na zakup spacerówki z bardzo małymi kółkami. Na wyboiste drogi gruntowe sprawdzają się lekkie wózki na większych kołach lub wózki z dużymi kołami z tyłu i małymi z przodu.

Kolejną istotną sprawą jest waga wózka. Z założenia spacerówka ma być mniejsza i lżejsza od wózka głębokiego. Najlepiej, jeśli jej waga nie przekracza 7-8kg, choć można już znaleźć wózki ważące zaledwie 3,2kg. Warto jednak pamiętać, że najlżejsze wózki zwykle nie mają podnóżka, ani tym bardziej rozkładanego oparcia. Do tego mają naprawdę niewielkie kółka.

Spacerówka powinna łatwo się składać i zajmować niewiele miejsca po złożeniu. Nie oznacza to jednak, że najlepsze są parasolki. Bardzo często inne wózki składają się znacznie łatwiej, a do tego są wygodniejsze dla dziecka.

Wybierając spacerówkę, trzeba też zwrócić uwagę na łatwość podbijania i prowadzenia. Podbijanie ma bardzo duże znaczenie, gdy na naszej trasie spacerowej często występują wysokie krawężniki lub przewozimy wózek komunikacja miejską. W przypadku, gdy pusty wózek sprawia problem przy unoszeniu przednich kół pod naciskiem na rączkę, można mieć pewność, że wraz z dzieckiem będzie naprawdę trudny do podbicia, co znacznie utrudni codzienne spacery. Przed zakupem trzeba również sprawdzić łatwość prowadzenia – najlepiej, gdy wózek można swobodnie prowadzić jedną ręką.

Jak dobrać spacerówkę do wieku dziecka?

W przypadku, gdy spacerówkę kupujemy dla niemowlaka lub małego dziecka, które często śpi na spacerach, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

rozkładane oparcie – to bardzo ważne, aby po zaśnięciu dziecko można było wygodnie położyć. Dla starszych dzieci wystarczy częściowe opuszczenie oparcia, natomiast dla młodszych oparcie powinno być opuszczane do pozycji leżącej;

regulowany podnóżek – śpiące dziecko powinno mieć możliwość wygodnego oparcia nóżek, dlatego wygodna spacerówka powinna mieć odpowiednio długie siedzisko lub regulowany podnóżek;

budka osłaniająca przed słońcem – spacerówka powinna być zawsze wyposażona w budkę, która osłoni leżące dziecko. W przypadku, gdy budka nie jest wystarczająco duża, można poszukać innego wózka lub dokupić specjalną parasolkę do wózka.